Novinky:
Květinový a stromový kalendář a horoskop

Květinový a stromový kalendář a horoskop

My lidé jsme se ve světle civilizace už dávno přestali cítit jako neoddělitelná součást přírody. A možná právě to, že přírodu dostatečně nectíme a nedbáme na určitá varování, která k nám často vysílá a my je necháváme bez povšimnutí, je chyba, za kterou již nyní nejrůznějšími způsoby platíme. Zemi ohrožuje tání ledovců, atmosférický obal země je narušen freony a v důsledku toho a mnoha dalších záležitostí vznikají na zemi katastrofické povodně nebo naopak požáry, které nelze uhasit.

Jako moderní lidé si však často ani neuvědomujeme úzké sepětí svých životů se životy stromů a květin. Avšak v dřívějších dobách tomu tak rozhodně nebylo. Vzpomeňme kupříkladu druidy, keltské kněží žijící v lesích, kteří vztahu člověka se stromy přikládali velký význam. Ti tvrdili, že každý člověk se podobá stromu a také naopak strom člověku. A byli to právě druidové věřící na propojení tří elementů – kosmického, lidského a rostlinného, který pro ně zároveň představoval jisté sjednocení v podobě kalendáře – horoskopu. V druidském kalendáři měly samozřejmě svá nejvýznamnější místa dny slunovratu a rovnodennosti. Přičemž 21. březen, den jarní rovnodennosti byl v druidském kalendáři symbolizován dubem, 24. červen, den letního slunovratu, měl jako svůj symbol břízu, oliva symbolizovala podzimní rovnodennost nastupující 23. 9. a buk byl symbolem zimního slunovratu přicházejícího v noci ze dne 21. na 22. prosince.

V Číně bylo zase zvykem zasvětit každému měsíci v roce posvátný květ.

chryzantema

Květ chryzantémy je podle Číňanů symbolem října a celého podzimu.

Pro leden byl vybrán květ švestky.
K únoru květ broskve, který byl pro starou Čínu symbolem vítězství krásy nad zlem.
Měsíci březnu byl vybrán jako symbol květ dřevité pivoňky, symbolizující krásu, zdraví, lásku a věrnost.
Měsíci dubnu je zasvěcen květ třešně a měsíci květnu květ magnólie.
Červen je označován květem granátového jablka a zároveň je symbolem vyjadřujícím přání početného potomstva.
Pro srpen vybrali ve staré Číně jako symbol květ lotosu.
Zářijovému měsíci vládnou květy slézu.
Říjnu zase chryzantémy, které se rovněž staly symbolem pro celý podzim. Vzhledem k tomu, že chryzantémy jsou do jisté míry odolné vůči chladu, je jimi symbolizována odvaha a nerušené přátelství.
Pro listopad jako květinový symbol platí gardénie.
Prosinec je označen červeným mákem.

Dokonce i astrologové zahrnuli do výsledků svých bádání květiny. Sestavili zvířetníkový takzvaný zodiakální horoskop. Existují navíc i dva květinové zcela rozdílné soubory, z nichž jeden, mnohem starší v sobě zahrnuje jak ozdobné rostliny, tak i stromy. Jeden z hvězdných květinových kalendářů přiřazuje každému z měsíců hned dvě květiny, z nichž jedna, ta první z páru zastupuje květiny z volné přírody a druhá zastupuje květiny skleníkové. Podíváme-li se na tyto květiny z hlediska doby kvetení v mírném evropském pásmu, bývají v daném měsíci k sehnání po celou jeho dobu trvání. Jako příklad uveďme alespoň některé: ve znamení Ryb najdeme frézie a cinerárie, ve znamení Býka kosatec a hortenzie, ve znamení Vah jiřinu a brambořík, ve znamení Lva karafiát a begonie, ve znamení Střelce sasanku a azalku.

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz