Novinky:

Voda a vítr

Kde se berou srážky?

„Proč prší“? Už malé dítě se zabývá otázkou srážek. Patří mezi nejvýznamnější meteorologické jevy stejně jako teplota či tlak vzduchu. Přibližme si srážky. Co jsou to srážky Srážky definujeme jako vodu v pevném či kapalném skupenství. Tvoří se z vodní páry v atmosféře.  Do srážek zahrnujeme déšť, mrznoucí déšť, mrholení, sníh, kroupy, sněhové kroupy, zmrzlý déšť, ledové jehličky, rosu, jinovatku a námrazu. Srážky dělíme do skupin podle různých kritérií. Nejčastěji je rozlišujeme podle skupenství na pevné, kapalné ale i smíšené. Dělíme je rovněž na vertikální (padají z oblaků) či horizontální (usazují se přímo na zemském povrchu). Budeme-li se zajímat o srážky jako o meteorologický ... Číst celý článek »

Vítr, jeho síla a rychlost

Každý z nás se setkal s větrem, se sílou vzduchu v atmosféře, která patří mezi nejznámější meteorologické pojmy. Přesná meteorologická definice větru zní: horizontální složka pohybu vzduchu v atmosféře. Vítr vzniká jako důsledek nerovnoměrného složení tlaku vzduchu nad zemí. Vítr a jeho síla je rozlišována podle Beaufortovy stupnice, ze které dnes běžně využíváme pouze slovní pojmenování rychlosti větru. Tímto způsobem rozlišujeme 12 stupňů síly větru. stupeň BS popis stupeň BS popis 0 znamená bezvětří 6 silný vítr 1 znamená vánek 7 prudký vítr již může dosahovat rychlosti mezi 13,9 až 17,1 m/s 2 slabý vítr 8 bouřlivý vítr 3 mírný vítr, který disponuje rychlostí ... Číst celý článek »

Srážky nejsou pouze déšť či sníh

Slyšíme-li v předpovědi počasí, že nás zasáhnout výrazné srážky, představí si většina lidí buď déšť, nebo sníh – a to v závislosti na ročním období. Existuje však celá řada dalších možností, o kterých nemá řada lidí ani ponětí. Tím hlavním dělením je dělení na srážky kapalné a tuhé. Do první skupiny samozřejmě patří onen déšť, ale také mrholení, kterým je označován déšť, kdy kapky dosahují velmi malých rozměrů, nebo také rosa. I ta patří mezi srážky a princip jejího vzniku je poměrně jednoduchý. Rosa, tedy kapky vody vznikají na různých předmětech v případě, že rosný bod daného předmětu je nižší, než rosný bod ... Číst celý článek »

Tornádo – postrach amerického středozápadu

Torndo

Zatímco v našich končinách jsou tornáda velmi výjimečná, a pokud se objeví, jedná se o skutečně minimální jevy, na americkém středozápadě je jejich výskyt hlavně v období léta velmi silný. V principu je tornádem pouze rotující vítr, který má však vertikální osu, podél které se otáčí. Ten se zároveň otáčí pod jeho spodní základnou, a velmi často se dotýká země. A právě jeho dotyk se zemí je spojen s tím největším rizikem, jelikož extrémně silná tornáda mohou díky svému trychtýřovému tvaru dostat do vzduchu i předmět o hmotnosti pěti tun. Vše samozřejmě závisí i na průměru jeho základny, která může dosahovat i několik stovek ... Číst celý článek »

© 2018 AAAPocasi.cz