V Komořanech jsme naměřili – 21,5 °C 7.1.2017 Dnes těsně před 8 hodinou ranní jsme v Komořanech naměřili -21,5 °C. Nejnižší teplotu za posledních 5 let. Teď v 11:00 teplota stoupla na „příjemných“ -14,5. Číst celý článek »
Vyhodnocení lednové předpovědi 2.2.2014 Leden je za námi a můžeme tedy vyhodnotit první měsíc naší předpovědi. Nejdříve shrneme lednové teploty: Všechny teploty jsou myšleny jako nejvyšší denní teploty. Průměrná teplota (nejvyšší denní) : 3,9 °CMinimální (nejvyšší) teplota : -6,7 °C z 26. ledna Nejvyšší denní teplota: 11,5 °C z 5. ledna . Malá poznámka ještě 19.1. bylo 11°C což je jen týden od nejnižší teploty 26.1. (-6,7°C) to je rozdíl během jednoho týdne téměř 17°C. A jak jsme dopadli s naší předpovědí? Leden byl plný extrémů. Na začátku extrémně teplý, což jsme v naší předpovědi měli. Pak ale během týdne teploty spadly hluboko pod ... Číst celý článek »
Lyžařské areály konečně ožívají 28.1.2014 Nadměrně teplé počasí v prosinci a na začátku ledna trápil především provozovatele lyžařských areálů a všechny příznivce zimních sportů. Lyžovat se prakticky nikde nedalo. Nejenže byl nedostatek sněhu, ale počasí neumožňovalo ani použití sněhových děl. Opravdová lyžařská sezóna tak započala až o víkendu 24. – 26. ledna, kdy mnohé skiareály rozšířily svůj provoz a četní provozovatelé uvádějí, že šlo zatím o nejlepší víkend letošní lyžařské sezóny. I tak ještě zdaleka všude nebyly zprovozněné všechny sjezdovky. I když nenapadlo tolik sněhu, kolik by si milovníci sněhu přáli, teploty umožňují umělé zasněžování na většině kopců v České republice. Lyžaře, snowboardisty a další návštěvníky ... Číst celý článek »
Skleníkový efekt – jeden z největších důvodů zvyšování teploty na planetě 12.1.2014 Zemi v poslední době postihuje celá řada klimatických změn, a řada z nich jistě úzce souvisí s celkovým oteplováním naší země. Na to má samozřejmě jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska vliv celá řada faktorů, a jedním z nich je jistě skleníkový efekt. Ten je probírán již v lavicích základních škol, a rozhodně je dobrou volbou zopakovat si, co vlastně má daný jev na svědomí a jak vzniká. Jako ve skleníku Jak už napovídá sám název, naše země, a tak i rostliny, živočichové i my sami se tak ocitáme pod jakousi pokličkou, tedy v jakémsi obrovském skleníku. Zatímco dovnitř pronikají sluneční paprsky, které celou planetu i ... Číst celý článek »
I Počasí umí vytvářet rekordy. 11.1.2014 Rekordy se mohou odehrávat kdekoliv, a samozřejmě i v počasí. Zajímají vás ty největší? Potom čtěte dále. Rozhodně zajímavá je třeba informace o nejchladnějším a nejteplejším místě na planetě. Tím prvním je Vostok, kde byla naměřena teplota -89,2°C. Nejteplejším místem je naopak Lybie, kde bylo naměřeno 57,8°C. Řada rekordů však souvisí také se srážkami. Zajímavé je třeba největší množství sněhu. Tím se pyšnil Washington – Mont Baker, kde napadlo okolo 29 metrů. Z hlediska velikosti srážek je určitě třeba zmínit největší kroupu, která spadla v Kansasu, měla průměr 14,4 centimetrů a hmotnost třičtvrtě kilogramu. Pokud bychom u srážek ještě zůstali, potom nesmíme zapomenout ... Číst celý článek »
Víte, že z Prahy je 3x denně vypuštěn nový meteorologický balon? 8.1.2014 Řekne-li se meteorologický balon, většina lidí samozřejmě ví, že se jedná o možnost, jak nahlédnout do nejvyšších vrstev atmosféry a získat tak požadovaná data. Jenom málokdo však ví, jak často je vlastně takový balon vypuštěn. V případě naší republiky, tedy konkrétně Prahy se tak děje dokonce třikrát denně. A to rozhodně nikoliv pouze v posledních letech, ale permanentně, a to již od roku 1957. V té době se však do stratosféry „létalo“ dokonce čtyřikrát denně, ale v posledním roce se z úsporných důvodů cyklus omezil. V kolik hodin balony létají? Pokud byste měli zájem vypuštění takového balonu pozorovat, tak časy pro jeho vypouštění jsou pevně dané. ... Číst celý článek »
V roce 2013 „pouze“ 2 tornáda na našem území 8.1.2014 Zatímco na americkém středozápadě nejsou ničím výjimečným, a to ani včetně těch nejničivějších, u nás jsou stále něčím, co se objevuje pouze zřídka. Rok 2013 je nenávratně za námi a tak lze z dostupných údajů zjistit, kolik tornád se vlastně na území naší země objevilo. A počty to jsou více než snadné, jelikož byly pouze dvě. To první se objevilo 18. 6. v oblasti Krnova, v okrese Bruntál. Stalo se tak okolo 15:30, kdy nad Evropou a tedy i nad naším území aktuálně proudil teplý i studený vzduch, který má na vzniku tornáda největší podíl. Druhé v srpnu v Jičíně Druhé tornádo roku 2013 se ... Číst celý článek »
Sněhová nadílka na Česko zapomněla 6.1.2014 Sněhová nadílka zimy nezimy 2013 a 2014 se nevydařila, zapomnělo se totiž na hory. Sněžení nás obešlo mílovými kroky. Obzvláště u nás doma je sněhu až příliš málo. Je tedy více než jasné, že sjezdovky a lyžařské areály na ledovcích a ve vyšších polohách budou praskat ve švech. Předpokládali byste, že pohoří s názvem Česká Sibiř, potěší nadšence zimních sportů, ale opak je pravdou. Současně je sníh pouze na Monínci, a to kolem dvaceti centimetrů. Kvasejovice hlásí čistou nulu. Stav sněhu v Krkonoších, pohoří s nejvyšší českou horou, je velmi podobné. Když už tam sněhová pokrývka leží, je mokrá nebo vlhká, případně zmrzlá. ... Číst celý článek »
Dlouhodobá předpověď pro rok 2014 jen na aaaPočasí.cz 2.1.2014 Pro stránky aaaPočasí.cz jsme připravili ojedinělý projekt dlouhodobé předpovědi. Vytvořili jsme speciální algoritmus, jehož výstupem je . Ve zveřejněných grafech (například ) znázorňujeme předpověď maximálních denních teplot pro každý den. V grafu pro celý rok 2014 potom zobrazujeme i maximální průměrnou teplotu za posledních 50 let. Charakteristiku předpovědi uvádíme v jednotlivých měsících. Zde můžeme uvést jen, že rok bude celkově teplotně nadprůměrný s výjimkou období uprostřed února a října. Jistě jste slyšeli, že předpovědi na více než dva dny jsou nepřesné. Na tom se nic nemění. Netvrdíme, že naše předpověď bude na 100% přesná, ale doufáme, že absolutní odchylka nebude ... Číst celý článek »
O čem vypovídá tlak vzduchu? 31.12.2013 Zamýšlíte se více nad termíny, kterými nás moderátorky či moderátoři počasí častují? Jedním ze základních pojmů je tlak vzduchu. Co přesně si pod ním přestavit? Co je to tlak vzduchu Máte pocit, že vám tato encyklopedická poučka tlak vzduchu příliš nepřiblížila? Pojďme si tento pojem vysvětlit jednodušeji: Vzduch má určitou tíhu, kterou působí na lidi, potažmo na všechno živé. Tak vzduchu však není všude stejný. Záleží na konkrétním povrchu, ale ovlivňuje ho i otáčení planety či rozdíly dopadajícího slunečního záření. Na základě toho vzniká rozdílná teplota vzduchu i pevniny a tím i atmosférického tlaku. V důsledku nerovnoměrného rozložení tlaku vzniká ... Číst celý článek »