Novinky:
Předpověď počasí podle červánků

Předpověď počasí podle červánků

Na základě dlouhodobého pozorování přírody a životem s ní nerozlučně spojeným dokázali naši předkové s poměrně velkou přesností předpovídat počasí, a to i dlouhodobě. Naše generace, ač má v současné moderní době k dispozici mnoho velmi přesných přístrojů a pozorovacích metod, také občas uplatňuje předpovědi na základě pozorování přírody, chování zvířat a rostlin.

Je docela pochopitelné, čeká-li nás například víkendový výlet do přírody anebo na chatu, že budeme chtít znát aktuální počasí v oblasti, kam se chystáme či případně budeme potřebovat vědět, s čím máme na silnici počítat v průběhu jízdy autem atd.

V nápovědě ohledně počasí v nejbližší době nám může výrazně napovědět stejně tak dobře teplota vzduchu, vítr, oblačnost i srážky. Existují však i poměrně rozsáhlé možnosti, jak určit počasí podle přírodních úkazů, například podle červánků.

Na obloze jsou barvy velmi snadno pozorovatelné. Stačí, když vzpomeneme červánky, které často zdobí oblohu večer na západě. Červánky vznikají, když sluneční záření prochází silnou vrstvou atmosféry, a to právě nejčastěji při východu nebo západu slunce a modrá část viditelného spektra je atmosférou rozptylována mnohem více než červená část. To je také důvod, proč je zemská obloha většinou modrá. Oranžové a červené světlo je atmosférou rozptylováno jen málo, a tak o to lépe atmosférou prochází. A to je ono známé červené světlo odrážející se na oblacích, které všichni označujeme jako červánky. Pokud atmosféra obsahuje více vlhkosti, tím více je modré světlo rozptylováno a tím zbývá v oblacích více červené barevné složky. Červený západ či východ slunce tedy značí, že ve vzduchu je více vlhkosti než obvykle, a tak je vyšší i pravděpodobnost vzniku oblačnosti a srážek.

Obvykle vysoce vlhká bývá ranní atmosféra, a to z denního chodu vlhkosti. Proto ranní červánky ještě nemusejí znamenat, že bude opravdu pršet. Pokud se však při západu slunce na obloze objeví rozsáhle červená barva, značí to, že atmosféra má v sobě dostatek vlhkosti a déšť tak může přijít již v průběhu noci nebo zítřka.

Naopak v noci ani během zítřka nemusíme čekat srážky, pokud se obloha na západu zabarví do červena jen v úzkém pruhu, který rychle přechází do žluta, temně modra a černa. Taková situace spíše ukazuje na suchý vzduch provázející přední stranu tlakové výše.

Jeden komentář

  1. Josef Burget

    Pěkný článek. Hledám také nějaké stránky z nočními pěvci,protože při nočních směnách slyšívám v křoví za plotem nějakého čiperu,co si prozpěvuje skoro celou noc.Slavík to není.Děkuji za případnou reakci.

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz