Bouřka – Jak vzniká? Co je blesk a hrom? 23.11.2014 V dřívějších dobách lidé věřili, že blesk a hrom jsou zbraněmi bohů a vyjadřují jejich hněv. Dnes již víme, že bouřka je přírodním jevem. V mnoha případech se vyskytuje bouřka z tepla. Vznikají v létě, když je velmi teplo a zároveň velká vzdušná vlhkost. Ne nadarmo před letní bouřkou často říkáme, že je dusno. Naše pokožka se pokryje potem, protože vzduch již není schopen přijmout žádnou vlhkost. Předpokladem vzniku bouřky jsou prudké výstupné vzduchové proudy, kdy se teplý vzduch dostává do vyšší studené oblasti. Dojde k vytváření obrovských věžovitých oblaků. Sahají někdy až do výšky 10 km, i výše. Typicky ... Číst celý článek »
Co je to atmosférická fronta 19.3.2014 Pojem atmosférická fronta je především základní pojem v meteorologii. Fronty nezůstávají na jednom místě, ale přesouvají se. Přitom silnější fronta přetlačuje frontu slabší. Jako frontu můžeme označit vzduchovou hmotu o různých fyzikálních vlastnostech. Frontu tedy tvoří teplý a studený vzduch a následně začíná jejich promíchávání. Přechodové pásmo je oblast, kde se dvě fronty setkávají, ale kde se promíchávají jen málo. Toto pásmo je dostatečně zřetelné jen do té doby, dokud jsou zachovány původní teplotní kontrasty. Rozhraní mezi těmito dvěma vzduchovými hmotami se nazývá frontální plocha. Pojmem fronta označujeme místo, které je na zemském povrchu na frontální čáře protnuto frontální plochou. Meteorologové ... Číst celý článek »
Stručně o červáncích 2.1.2014 Červánky vnímáme jako zajímavý jev na obloze, díky kterému získá nebe různé odstíny červené barvy. Zamýšleli jste se někdy nad tím, o čem vlastně červánky vypovídají? Co jsou to červánky? Červánky představují jev, který se za určitých okolností objevuje na obloze, a to buď ráno, když se rozednívá, či večer, když se stmívá. Častější jsou večerní červánky. I když podle názvu „červánky“ si vybavíme oblohu zbarvenou dočervena, může mít i další odstíny – růžové, oranžové a žluté. Barvy se mění podle toho, jak vysoko je slunce nad obzorem. Čím níže je nad obzorem, tím více se mění ze své žluté ... Číst celý článek »
O čem vypovídá tlak vzduchu? 31.12.2013 Zamýšlíte se více nad termíny, kterými nás moderátorky či moderátoři počasí častují? Jedním ze základních pojmů je tlak vzduchu. Co přesně si pod ním přestavit? Co je to tlak vzduchu Máte pocit, že vám tato encyklopedická poučka tlak vzduchu příliš nepřiblížila? Pojďme si tento pojem vysvětlit jednodušeji: Vzduch má určitou tíhu, kterou působí na lidi, potažmo na všechno živé. Tak vzduchu však není všude stejný. Záleží na konkrétním povrchu, ale ovlivňuje ho i otáčení planety či rozdíly dopadajícího slunečního záření. Na základě toho vzniká rozdílná teplota vzduchu i pevniny a tím i atmosférického tlaku. V důsledku nerovnoměrného rozložení tlaku vzniká ... Číst celý článek »
Co je to oblačnost a jak vzniká 30.12.2013 Oblačnost, podobně jako teplota, patří k základním meteorologickým prvkům. Každá meteorologická stanice má v náplni práce sledovat, jak velká část oblohy a kde je pokryta oblačností. Na klasických meteorologických stanicích se tak zjišťuje pokrytí oblohy oblačností a je určována osminami. Tak můžeme sledovat například polojasnou oblohu, kde je pokrytí oblačností vyjádřeno 4/8 a zataženo pak 8/8, zatímco jasno je 0 až 1/8. Pozorovatelé sledují pro klimatologické účely i druh oblačnosti. Výška oblačnosti je pak měřena ceilometrem. Meteorologové na základě zjištěných údajů vytvářejí takzvané numerické modely, které přímo počítají předpokládané množství oblačnosti pro dané období. Detailní modely jsou pak schopny ukázat předpověď oblačnosti ... Číst celý článek »
Model Aladin na předpověď počasí 28.12.2013 Ačkoliv mnoho lidí vymýšlí různé vtipy na aktuální předpovědi počasí, ne vždy za to mohou pouze samotní meteorologové. Zvláště u dlouhodobé předpovědi se jistota správného odhadu stále více zmenšuje. Při té krátkodobé předpovědi však meteorologům pomáhá takzvaný Aladin. Ač zní tento název jakkoliv pohádkově, jedná se v principu o poměrně sofistikovaný systém, který je vyvíjen od roku 1991 a spolupracuje na něm řada evropských, ale i afrických států. Pouze pro krátkodobé předpovědi Princip samotného předpovědního modelu funguje na tom, že dokáže poměrně dobře předpovědět atmosférické procesy. Ne však rozhodně na dobu delší, než je 54 hodin. Aladin však není omezen pouze ... Číst celý článek »