Novinky:
Model Aladin na předpověď počasí

Model Aladin na předpověď počasí

Ačkoliv mnoho lidí vymýšlí různé vtipy na aktuální předpovědi počasí, ne vždy za to mohou pouze samotní meteorologové. Zvláště u dlouhodobé předpovědi se jistota správného odhadu stále více zmenšuje. Při té krátkodobé předpovědi však meteorologům pomáhá takzvaný Aladin. Ač zní tento název jakkoliv pohádkově, jedná se v principu o poměrně sofistikovaný systém, který je vyvíjen od roku 1991 a spolupracuje na něm řada evropských, ale i afrických států.

Název tohoto velmi hojně využívaného předpovědního modelu ALADIN, tvoří zkrátka z Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Development International.

Pouze pro krátkodobé předpovědi

Princip samotného předpovědního modelu funguje na tom, že dokáže poměrně dobře předpovědět atmosférické procesy. Ne však rozhodně na dobu delší, než je 54 hodin. Aladin však není omezen pouze svou časovou přesností, ale také lokální přesností. Tento model totiž dokáže vypočítat a předpovědět počasí v okruhu4 kilometrů čtverečných, a tak se stává především lokálním systémem. Přesto ho však je možné použít i na větší prostory, například při tvorbě předpovědi komplexně pro celou Českou republiku, nebo také pro celou střední Evropu.

Výsledkem jsou vygenerované mapy

Výsledkem činnosti tohoto předpovědního programu však nejsou konkrétní informace o počasí, například v textové formě. Výsledkem jsou vygenerované mapy, které ukazují v daném časovém horizontu dané atmosférické procesy, a teprve z nich se vyvodí samotná předpověď, která je poté prostřednictvím internetu či televize sdělena ve srozumitelné formě veřejnosti. A ačkoliv tento systém není vždy stoprocentní, vzhledem k jeho neustálému vývoji toto číslo rok od roku stoupá a tak je předpověď určená pro dané místo i čas rok od roku přesnější. To samozřejmě pomáhá nejenom běžným smrtelníkům, ale podobné výstupy využívají třeba řídící věže většiny letišť.


Ukázky výstupů z Aladina

teplota2m

Teplota ve 2 metrech

vitrv10m

Vítr v 10 metrech nad zemí. S vyznačenými oblastmi s nárazy větru >15m/s.

srazky_za_6h

Celkové srážky v mm/6h

relativni_vlhkost_ve2m

Relativní vlhkost ve 2m [%]

Oblačnost_černá=jasno_bílá=zataženo

Oblačnost [černá=jasno, bílá=zataženo]

3 komentáře

  1. Super. Aladina využívám – jen by mi pomohlo, kdyby na mapě byla vyznačena alespoň Praha – třeba křížkem / jako u některých map na jiných stránkách/.
    díky

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz