Novinky:
Stručně o červáncích

Stručně o červáncích

Červánky vnímáme jako zajímavý jev na obloze, díky kterému získá nebe různé odstíny červené barvy. Zamýšleli jste se někdy nad tím, o čem vlastně červánky vypovídají?

Co jsou to červánky?

Červánky představují jev, který se za určitých okolností objevuje na obloze, a to buď ráno, když se rozednívá, či večer, když se stmívá. Častější jsou večerní červánky.

I když podle názvu „červánky“ si vybavíme oblohu zbarvenou dočervena, může mít i další odstíny – růžové, oranžové a žluté.

Barvy se mění podle toho, jak vysoko je slunce nad obzorem. Čím níže je nad obzorem, tím více se mění ze své žluté barvy přes oranžovou k červené. Červánky je možné vidět ještě chvíli poté, co slunce zajde za obzor.

Červánky nemůžeme pozorovat, pokud je zrovna celá obloha pokrytá mraky.

Vznik červánků

Červánky vznikají především po větrném dni. Při větrném počasí se totiž do atmosféry dostává více zvířeného prachu. Na jeho částečkách při západu kondenzují vlivem nižší teploty vodní páry. Částečky prachu s ledovými krystalky jsou následně ozářené slunečními paprsky, dojde k jejich lomu a světlo se rozptýlí. Tento efekt vidíme jako barevné zbarvení oblohy.  Určitě jste také někdy slyšeli někoho říkat, že když jsou na obloze červánky, změní se počasí. Může to být pravda, ale není to pravidlem. Většinou se tak děje, pokud lze vidět červánky ráno. Znamená to totiž, že byla větrná noc, přibylo oblačnosti a přichází studená fronta, která zhorší počasí. Pořád se ale může stát, že se studená fronta rozpadne či změní směr.

Přesné změny počasí lze také odhadnou podle seřazení barev při západu či východu slunce. Bude-li obloha purpurově červená i po západu slunce, je větší pravděpodobnost, že nás následující dne čeká teplé počasí.  Pokud se při východ slunce objeví červené zbarvení v dolní části, s větší pravděpodobností nás čeká ochlazení a déšť.

2 komentáře

  1. Ludvík Kment

    dnes ve 21.30 jsem uviděl na obloze růžový pás táhnoucí se od zapadajícího slunce tedy od západu na východ až po obzor,nevíte někdo co to je za jev a jak asi vzniká?

  2. Mám tu úžasnou možnost, že se můžu často dívat na červánky jsou směrem na KM a je to úžasné! Když se k tomu přidá večerní ptačí orchestr a zlehka padající šumící déšť … Jen si to představte…:-)

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz