Novinky:

Srážky nejsou pouze déšť či sníh

Slyšíme-li v předpovědi počasí, že nás zasáhnout výrazné srážky, představí si většina lidí buď déšť, nebo sníh – a to v závislosti na ročním období. Existuje však celá řada dalších možností, o kterých nemá řada lidí ani ponětí. Tím hlavním dělením je dělení na srážky kapalné a tuhé. Do první skupiny samozřejmě patří onen déšť, ale také mrholení, kterým je označován déšť, kdy kapky dosahují velmi malých rozměrů, nebo také rosa. I ta patří mezi srážky a princip jejího vzniku je poměrně jednoduchý. Rosa, tedy kapky vody vznikají na různých předmětech v případě, že rosný bod daného předmětu je nižší, než rosný bod okolního vzduchu.

Tuhé srážky převládají

Zatímco kapalných srážek je skutečně jenom malé množství, těch tuhých je podstatně více, a jejich počet si blíží k číslu patnáct. Jistě není třeba představovat sníh, který v našich končinách každý zná, a ví o čem je řeč. Mnohem zajímavější jsou ale třeba kroupy, které sice také každý zná, ale málokdo zná příčinu jejich vzniku. Ty samotné totiž vznikají v bouřkových mracích, kde dochází k velmi silnému proudění vzduchu. Zde spolu s tímto vzduchem cirkulují ledové částice, které následně vytváří onu ledovou hrudku o několika vrstvách. Jakmile však dané proudy nedokážou přenášené kroupy unést, dojde ke krupobití.

Jak se měří intenzita srážek?

Samozřejmě i srážky, tedy konkrétně jejich intenzita se dá měřit. Princip je jak nocnidestu pevných, tak i kapalných srážek stejný, a měří se množství, které se během časového období vyskytne. V případě deště se měří počet milimetrů za hodinu, kdy slabá intenzita dosahuje hodnot 0,1 – 2,5 mm, a silná nad 40 mm. V případě sněhu probíhá měření obdobně, ale na celé centimetry. Nízká intenzita sněžení se pohybuje na hodnotách pod 0,5 centimetru a naopak velmi intenzivní je větší než 5 centimetrů za hodinu. Ta už výrazně ovlivňuje také celkovou viditelnost.

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz