Novinky:
Tornádo – postrach amerického středozápadu

Tornádo – postrach amerického středozápadu

Zatímco v našich končinách jsou tornáda velmi výjimečná, a pokud se objeví, jedná se o skutečně minimální jevy, na americkém středozápadě je jejich výskyt hlavně v období léta velmi silný. V principu je tornádem pouze rotující vítr, který má však vertikální osu, podél které se otáčí. Ten se zároveň otáčí pod jeho spodní základnou, a velmi často se dotýká země. A právě jeho dotyk se zemí je spojen s tím největším rizikem, jelikož extrémně silná tornáda mohou díky svému trychtýřovému tvaru dostat do vzduchu i předmět o hmotnosti pěti tun. Vše samozřejmě závisí i na průměru jeho základny, která může dosahovat i několik stovek metrů, či kilometrů.

Vznik je poměrně prostý

Velmi zajímavý je princip vzniku samotných tornád. K tomu dochází v případě, kdy dojde k překřížení studených a teplých větrů. Tedy konkrétně se zkříží prudké výškové a studené větry s těmi přízemními, které jsou naopak teplé. To vyvolá masivní bouřkový oblak, a z něho proudící vzduch doslova zdvihne rotující vzduchový válec do vertikální polohy, a otáčející-se vzduch tak vytvoří sloup vzduchu. Takto může postupovat i několik desítek kilometrů, až dojde k výraznému zúžení, které předpovídá zánik tornáda. To se odpojí do země a postupně se z oblohy vytratí.

Existují dva hlavní druhy tornád

Zajímavostí je, že byly popsány dva hlavní typy tornád. Zatímco tím prvním je takzvané supercelární tornádo, které patří mezi ničivější typ, který doprovázejí i elektrické výboje, tím druhý je tornádo nesupercelární, které má mnohem menší životnost a také menší ničivou sílu. Právě tento typ je typický pro naše oblasti, kde se občas může vyskytnout. První typ je objevuje skutečně zřídkakdy, ale nelze říci, že by se v našich oblastech neobjevoval vůbec.Tornado tmavé

Co je však velmi velkým problémem tornád, je to, že zatím neexistuje spolehlivý systém, který by dokázal před vznikem varovat s dostatečným předstihem.

Zatímco v našich končinách jsou tornáda velmi výjimečná, a pokud se objeví, jedná se o skutečně minimální jevy, na americkém středozápadě je jejich výskyt hlavně v období léta velmi silný. V principu je tornádem pouze rotující vítr, který má však vertikální osu, podél které se otáčí. Ten se zároveň otáčí pod jeho spodní základnou, a velmi často se ...

Review Overview

Summary : Ohodnoť

User Rating: 4.8 ( 1 votes)
0

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz