Novinky:
Složitá měření a analýzy, nebo příroda?

Složitá měření a analýzy, nebo příroda?

Předpovídání počasí je určitě velmi složitou vědou, o které stále ještě nelze říci, že by její výsledky byly stoprocentní. A to i přesto, že již existuje celá řada velmi propracovaných modelů, které umí vypočítat, jaké počasí vlastně bude. A ačkoliv v dlouhodobém horizontu nemusí být vždy přesné, v tom krátkodobém často pravdu mají. Tu však má i samotná příroda, podle které lze poměrně snadno poznat, jak bude v následujících hodinách.

Sledujte vlaštovky či blesky

vlastovkaSnad každý někdy slyšel to, že pokud létají vlaštovky velmi nízko, blíží se bouřka či déšť. A pokud se vám to zdá úsměvné, je to skutečně pravda a právě podle těchto ptáků se dá příchod deště odvodit. Důvod pro to je jednoduchý. Déšť s sebou nese i nízký tlak, a tak mouchy a hmyz začnou létat níže, a logicky tak i vlaštovky, které je loví, musí sestoupit. V principu tak o změně počasí ví onen hmyz, ale ten je velmi těžko pozorovatelný.

A pokud jste na túře, a slyšíte jenom hřmění a vidíte drobné záblesky? Vcelku jednoduchým výpočtem si lze spočítat, jak daleko je daná bouřka od vás. Stačí spočítat sekundy mezi zábleskem a hromem, a toto číslo vydělit třemi. Výsledné číslo je počet kilometrů od vás. Budete-li po jednotlivém čase toto měření opakovat, zjistíte, zda se délka prodlužuje a bouřka jde opačným směrem, nebo se zkracuje a tak vás dohání.

Jaká zvířata také umí změnu počasí vycítit?

Určitě můžete v předpovědi deště počítat třeba s žížalami, které vylézají na povrch, aby je případný déšť nezaplavil. Stejně chytře na to jdou včely, které nelétají daleko od úlu, aby se do něho při prvních kapkách mohli schovat. Zajímavé je též pozorovat racky, kteří raději loví v mělkých vodách.

slepice předpovídá počasíNaprosto nejzajímavějším úkazem, který s předpovědí deště souvisí, jsou však slepice. Pokud totiž předchozí den byly venku a to i přesto, že již byla tma, počítejte s tím, že dnes zaprší. A to s velkou pravděpodobností. Takže pokud chcete ušetřit za meteostanici, tak si pořiďte slepičky a ještě budete mít biovejce. 🙂

Vzhlédněte k nebi

Zda pršet opravdu bude, poznáte i podle tvaru mraků. Pokud mají jasně a pevně ohraničené okraje, pravděpodobně se není čeho bát, a ač nebude přímo slunečno, déšť se vám pravděpodobně vyhne. To samozřejmě platí i v případě velmi lehkých mraků, které jenom těžko vytvoří drobný stín. Naopak mraky, které se mezi lidmi často nazývají jako beránky, mohou změnu počasí symbolizovat. Vyznačují se tím, že plují velmi nízko a také mají velký obsah vody. Čím níže se poté mraky vyskytují, tím větší riziko deště je. Spolu s polohou napoví také jejich barva. Pokud jsou oranžové, žluté, nebo dokonce načervenalé, je jistota, že jimi proudí vlhký vzduch a srážkám se tak nevyhneme. Naopak mraky lehké a růžové značí příjemné počasí.

Zajímavý je východ slunce

Ačkoliv podle východu slunce a oblohy jako takové lze leccos poznat, ne vždy je to stoprocentní. Například doba, kdy se slunce pomalu osvěcuje bílou oblohu, v mnoha lidech evokuje to, že se den nepovede. Je to však právě naopak a podobná situace může být předzvěstem toho, že den bude skutečně vydařený. Pokud však budete přírodu pozorovat ještě v noci, a louky budou příjemně suché a kolem měsíce rozmazaná záře, můžete předpokládat, že vás naopak nemine nepříznivé počasí.

To vše jsou situace, které lze vypozorovat v přírodě a podle kterých lze poměrně dobře odvodit předpověď minimálně na následující hodiny, nebo samotný den. Nutno však říci, že ani tato předpověď není vždy stoprocentní a tak se v mnoha ohledech může vyrovnat oné, kterou vyprodukují složité matematické modely. Nabízí se tak možnost srovnání vašeho odhadu, naměřených hodnot, a následně skutečné situace, která nastane. Při častém opakování již budete moci podle jednotlivých znaků přírody předpovídat počasí vcelku s jistotou, ačkoliv napoprvé jste se netrefili.

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz