Novinky:
Rostliny fungující jako barometr a přírodní hodiny

Rostliny fungující jako barometr a přírodní hodiny

Rostliny jsou plné nejrůznějších záhad. Existují dokonce i rostliny (a je jich poměrně dost), které dokážou předvídat počasí. Reagují totiž zcela zřetelným způsobem na povětrnostní změny, a proto mohou fungovat z našeho lidského pohledu jako spolehlivý barometr.

Pryskyřník je jedním z těchto rostlinných  barometrů.  Dokáže předpovědět deštivé počasí tak, že svěsí okvětní lístky. I květy bodláků dokážou stejně tak spolehlivě předpovědět déšť. Ty se schovají do vnějších zelených lístků. Kakosty smrduté, známé byliny rumišť a lesů, v předzvěsti deště anebo přicházející noci sklánějí své květy, aby jejich pyl nebyl poškozen vodou nebo rosou.

Některé rostliny fungují stejně tak dobře jako rostlinné hodiny i jako barometr.

Měsíček lékařský

Velmi významná léčivá rostlina Měsíček lékařský (Calendula officinalis), otevírá své květy mezi šestou a sedmou hodinou ranní. Zavírá je pak kolem 16 hodiny. Pokud má v daný den pršet, jeho květy se otevírají výrazně později.

Sasanka

Sasanka

Sasanka (Anemone) ohlašuje příchod stálého a pěkného počasí vzpřímenými květy, svěšenými ohlašuje déšť. Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) má schopnost uzavřít před deštěm své květy tak dokonale, že ani jedna jediná kapička vody nepronikne dovnitř jejího květu.

Znalci rozchodníků dávno využívají schopnosti těchto rostlin předpovídat počasí. Rozchodník ostrý se žlutavými květy (Sedum acre) roste nejčastěji na kamenitých stráních a skalách (zobrazení v záhlaví stránky).  Květy se na rostlině objevují v průběhu července a kvetou až do září. Zavřou-li se tyto květy na noc, můžete to považovat za příslib pěkného počasí, jestliže ale rozchodník ponechá své květy otevřené, v tom případě bude ráno pršet. Takřka stejným způsobem reaguje na počasí také Rozchodník bílý (Sedum album).

Ptečinec předpovídá počasí.

Když se květy Ptačince otevřou před 9. hodinou, bude hezký den.

Ptačinec žabinec je poměrně hojně rozšířený plevel v našich zeměpisných šířkách. Jeho listy jsou mokré, i tehdy, když je sucho. Jeho latinské jméno (Stellaria media) zcela odpovídá tvaru a barvě jeho květů, které vypadají jako hvězdičky. Otevřou-li se ráno do deváté hodiny a celá rostlina se hezky narovná, je to záruka pěkného počasí. Jestliže květy zůstanou zavřené a rostlina skloněná, ještě ten den bude jistě pršet.

Všem dobře známá pampeliška čili Smetanka lékařská (Taraxacum officinale) je sice pro zahradníky úporný plevel, pro někoho léčivka a pro hmyz zase zdroj nektaru. Ale i ona funguje jako skvělý rostlinný barometr, který dokáže dobře předvídat počasí. Navíc nám také poslouží jako spolehlivé rostlinné hodiny. Pampeliška za pěkného počasí své květy nechává otevřené, před deštěm je ale zavírá.  Její květy se také uzavírají na noc, a to již kolem čtvrté hodiny odpolední. Pokud má být v daný den hezky, otevřou se opět kolem šesté hodiny ranní.

Rostlinná říše je velmi zajímavým a neutuchajícím zdrojem poznání. A my lidé máme rozhodně v tomto směru mnoho co objevovat a od přírody se toho hodně učit.

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz