Novinky:
I meteorologie má své rozdělení

I meteorologie má své rozdělení

Řekne-li se meteorologie, řada lidí si samozřejmě představí, že se jedná o vědu o počasí. To je samozřejmě správné tvrzení, ale je nutné se zaměřit i na to, že stejně jako celá řada jiných věd, i tato má svých několik různých odnoží. Mezi tu nejznámější jistě patří takzvaná dynamická meteorologie. Jak napovídá sám název, právě ta studuje dynamiku samotné atmosféry, ze které následně vyvozuje závěry, které mohou výrazně pomoci v předpovědi počasí. Jedním z aspektů této odnože je třeba pozorování proudění vzduchu a studených či teplých front.

I atmosférické procesy je třeba sledovat

Nejsou to však jenom dynamické vlastnosti, ale také další, které v atmosféře probíhají. Těmi se zabývá takzvané synoptická meteorologie. Její princip spočívá v pozorování jasně daných map, a to na několika územích naší země. Následně je z daných map a aktuálního počasí vyvozena předpověď jako taková. Nutno však říci, že tento obor se začíná stále více blížit předchozímu zmíněnému oboru. Mezi další velmi zajímavou oblast patří fyzikální meteorologie. I ta je věrná svému názvu, a tak zohledňuje hlavně fyzikální hlediska, především potom mraků – tedy jejich velikosti, hmotnosti, informace o množství celkových srážek, nebo se zabývá také zářením, které na naší zemi přichází především ze slunce a vesmíru.

Aplikovaná meteorologie má význam v mnoha oborech

Ze všech těchto odnoží lze poté vcelku přesně předpovědět, jaké počasí nás čeká, jaký bude úhrn srážek, či jak bude naše tělo vystaveno nebezpečnému záření z kosmu. A zjištěné informace nejsou předávány pouze široké veřejnosti, ale jsou využívány i v mnoha dalších oborech. Jedním z nich je určitě zemědělství, jelikož řadu procesů je nutné plánovat s dostatečným předstihem. Stejně tak je aplikovaná meteorologie využívána například v oblasti lodní dopravy, kdy je prioritou hlavně bezpečné přepravení nákladu – tedy přepravení v klidnějších vodách a v oblastech bez nebezpečných bouří.

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz