Novinky:
Historie předpovídání počasí

Historie předpovídání počasí

Mnoho let před konstrukcí prvního přístroje, který sloužil k předpovědi počasí, lidi zajímalo, jak v následující hodiny nebo dny bude. Často totiž byly právě na venkovních podmínkách přímo závislí, a to jak z hlediska úrody, tak dalších prací, které museli vykonávat. Přelom od obyčejných odhadů k vědě samotné nastal až v roce 1649 ve Francii (konkrétně ve městě Clermont-Farrand), kdy zde byl uveden do provozu první přístroj na světě, který dokázal počasí předpovědět. Netrvalo dlouho, a o pouhé tři roky později vznikla v Toskánsku síť několika meteorologických stanic. Základy moderní meteorologie tak byly postaveny.

V našich zemích o více než 50 let později

První měření uskutečněné na našem území se odehrálo až v letech 1719-1720, a to v Zákupech u České Lípy.

Nutno dodat, že veškerá měření, a to nejenom u nás, ale i v zahraničí neoplývala nijak zvlášť velkou přesností a především se jednalo o víceméně amatérskou činnost. Teprve v 19. století došlo na velký vývoj oblasti meteorologie. O to se zasloužil především rozmach vojenství, kdy bylo nutné přesně plánovat útoky a také přesuny jednotlivých vojsk a techniky, především potom té vodní. Bylo tak nezbytné určit, kdy budou klimatické podmínky nejvýhodnější.

Nasbíraná data a matematické modely

Ačkoliv moderní meteorologie dokáže poměrně přesně, ale krátkodobě určit jak bude během následujících hodin, maximálně dní, vše vychází pouze z matematických modelů, které neustále přepočítávají aktuálně získaná data. Mezi ten nejpřesnější a nejvyužívanější model je dnes považován takzvaný Aladin, který vznikl díky kooperaci několika států a nyní je využíván v mnoha zemích. Zde pravidelně vyhodnocuje data a vykresluje konkrétní modely, ze kterých lze vyčíst, jak bude počasí v následujícím období vypadat. A ačkoliv taktéž není plně stoprocentní, míra jeho přesnosti se neustále zvyšuje.

Napište komentář

Váš email nebude zveřejněn!Označená pole musíte vyplnit. *

*

© 2018 AAAPocasi.cz